Jdi na obsah Jdi na menu

Standard plemene BANDOG

19. 1. 2008

BANDOG

uznán UCI

***

Celkový vzhled: robustní, středně velký pes. Dobře osvalený, obdélníkového tvaru těla. Vyzařuje velkou sílu a energii v souladu s mrštností a lehkostí pohybu. Je pevný, souměrně stavěný. V relaxačním pohybu uvolněný. S výrazem moudré, dobrosrdečné povahy, vyrovnaného klidu a vysoké inteligence. Feny jsou jemnější stavby těla.

Hlava: velká, hranatá s vráskou když je zaujatý, ne v klidu. Výrazný stop, nosní partie široká, spodní čelist mohutná a široká. Pysky mírně převislé.

Oko: tmavé, šedé, modré, dravčí oko je tolerováno. Přiměřeně velké k velikosti lebky, široce posazené, mandlového tvaru. Nadočnicový oblouk spolu s nasazením ucha dotváří mohutnost a hranatost hlavy.

Ucho: ve tvaru „V“, souměrné s velikostí hlavy, sklopené, dobře přiléhající, široko nasazené, nepřevyšující temeno hlavy. Velké, těžké ucho je nežádoucí.

Chrup: úplný, zuby velké, silné, rovnoměrně zasazené. Skus nůžkový, klešťový, obrácené nůžky, je přípustný mírný předkus. Není však žádoucí a toleruje se u jinak výjimečných jedinců.


Krk: mírně klenutý, středně dlouhý, silný a svalnatý, obvodem téměř shodný s hlavou. Volná kůže pod krkem-tzv. řasa nesmí být příliš výrazná, nikoliv „suchý“ krk. U fen je skoro neznatelná řasa.

Hrudník: mohutný, široký, dostatečně prostorný a hluboký.

Přední končetiny: silné, rovné v klidu i pohybu. Dobře osvalené, pevné záprstí, klenutá a uzavřená tlapka.

Trup: hřbet široký, svalnatý a pevný. Je rovný, v bederní části mírně klenutý. Bedra pevná, s výrazně prokleslou slabinou. Břicho pevné, lehce vtažené.

Zadní končetiny: dobře úhlené, silné, rovné v klidu i pohybu, velmi výrazně osvalené. Tlapky klenuté a uzavřené.

Ocas: vysoko nasazený, silný při kořeni a zužující se ke špičce, sahající k hleznu. V klidu nesený svěšený dolů, mírně prohnutý. Při rozrušení nesený vzhůru, muže být prohnutý nikoliv zatočený. Hladký, bez delšího osrstění nebo praporce.

Srst: krátká, hustá, bez podsady přiléhající k tělu. Odolná vůči počasí. Tvrdá srst je nežádoucí.
Barva srsti je: zlatá, skořicová, modrá, hnědá, černá a všechny barvy s žíháním. Jsou povolené bílé znaky nepřesahující 25% povrchu těla. Bílé tlapy jsou nepřípustné.

Pohyb: harmonický a vyvážený, vyzařující sílu a temperament. Lehký a prostorný chod. Pevná hřbetní linie. Při volné chůzi je typický mimochod tzv.“pas.“

Velikost: výška v kohoutku pes 62 – 70 cm, fena 50 – 65 cm. Váha je přiměřená k velikosti psa, feny. Pes 50 kg a výše, fena 35 kg a výše. Váha nesmí omezovat výkon a pohyblivost.

Povaha: vyrovnaný, sebevědomí a dominantní. Nebojácný, ne však agresivní. Má silně vyvinutý ochranitelský pud vůči všem mláďatům, velmi silně lpí na dětech. Ačkoli v povaze Bandoga není agresivita, v případě napadení jeho pána, rodiny nebo majetku zakročí velmi razantně a nekompromisně. V přítomnosti psovoda se chová přátelsky , vstřícně a je za všech okolností ovladatelný.

Vady vylučující chov: netypický vzhled, vzhled opačného pohlaví, agresivita, bázlivost, chudozubost, nadmíra bílé barvy, kryptorchismus, ztráta pigmentu.

Poznámka: u jinak výjimečných jedinců lze prominout některé exteriérové vady s přihlédnutím k povaze jedince.

***

zdroj: Bohemia Bandog Club (BBC)

******


Bandog je šlechtěn v USA za účelem tvrdé práce. Jeho úkolem bylo vždy nekompromisně chránit člověka a jeho majetek. Bandog vznikl křížením staroanglického buldoka s Neapolský mastin a jinými typy molos. Dr. John Bayrd Swinford pracoval usilovně na vytvoření nejúžasnějšími plemene ze všech moderních psů, výborného společníka a dokonalého hlídače. Jako výsledek jeho myšlenky on a několik jeho přátel vyvinulo swinfordovho bandog před více než 40 lety, využívaje výkonovou selekci. Tato vize vyústila ve vytvoření několika psů, kteří byli mocní, atletický, stabilní a nejdůležitější byly dokonale funkčními společenskými a ochranářskými psy. Povaha plemene Stejně jako u většiny psích plemen je i štěně bandog rozkošné a milé. Bandog se vyznačuje mimosmyslového vnímání a schopností vcítit se do myšlení svého majitele, kterému je naprosto oddaný. V případě, že se bandog dostane do rukou nezodpovědného člověka nebo ho jeho majitel nebude zvládat, stane se jako většina silných psů nebezpečným. V rukou zodpovědného a zkušeného majitele a správným výcvikem se bandog stává vynikajícím ochráncem, který nikdy nezklame. Navíc je to pes s velmi dobrou ovladatelností, stejně je i výborným stopařem. Je vhodný i do rodiny s malými dětmi. Bandog je velmi silný pes. Udržet ho na vodítku vyžaduje značnou fyzickou sílu. Je vynikajícím skokanem, výborně se také pohybuje ve vodě. Při běhu je absolutně zaměřený na cíl a nerozptyluje se okolím. Všechny tyto schopnosti se dají báječně využít při sportovní kynologii. Při pronásledování figuranta bandog využívá svůj potenciál na maximum. Razance je úžasná av podstatě nedává šanci na únik. Jedná se o psa, kterému genetika nadělila snahu chytit pachatele za každou cenu. Neodradí ho ani protiútok holí či střelba. Jeho zákrok je vždy stejně tvrdý a razantní. Vzhledem k jeho extrémnímu stisku cítit jeho zákusy i přes figurantský rukáv. Říká se, že už štěně bandog je schopno prokousat hokejový puk. Bandog má vysokou odolnost vůči stresu. Pes se totiž nikoho a ničeho nebojí, přičemž za každých okolností poslouchá příkazy svého pána. Po práci může figurant klidně přistoupit ke psu a pohladit ho, přičemž stačí jediný povel aby pes ihned změnil svůj postoj. I to svědčí o tom, že ze správně vedeného psa zkušeným majitelem vyroste inteligentní pes vhodný i jako vynikající společník. Jde o velmi vyrovnaného a sebevědomého psa. V případě, že není ohrožen majitel bandog, může bez problémů přistoupit k němu cizí osoba a pohladit jej, případně si pohrát do psem. Bandog je zkrátka věrný přítel do pohody i nepohody.

 

 

j548954_10151078879557748_1066804348_n.jpg

 

 

Jeden z nejznámějších Swinford Bandogů

547799_264199607029603_1489993000_n.jpg